6. Na čo sa budeme koncentrovať pri šéfovaní OECD?

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko si v januári tohto roka sadlo aj do tretieho predsedníckeho kresla – Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Ide o skupinu 36 najbohatších ekonomík sveta, ktoré v súčasnosti pokrývajú takmer dve tretiny globálneho hrubého domáceho produktu.

Na čele tejto organizácie stojí od júna 2006 mexický ekonóm a diplomat José Ángel Gurría. Naša krajina tento rok šéfuje Rade OECD. Slovenské predsedníctvo vyvrcholí v máji zasadnutím Rady na úrovni ministrov.

Hlavou témou nášho šéfovania v prestížnej organizácii bude využitie digitalizácie na udržateľný rozvoj. Premiér Peter Pellegrini predstavil pred niekoľkými dňami štyri hlavné diskusné panely.

„Tie sa budú sústreďovať na dôležitosť medzinárodnej spolupráce a úlohu vlád pri využívaní výhod a zmierňovaní rizík plynúcich z digitalizácie, na úlohu pracovných miest a zručností, na digitálne riešenia pre dlhodobú udržateľnosť a blahobyt a na digitálny obchod,“ napísal na svojej webovej stránke rezort diplomacie.

Na rozdiel od Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Vyšehradskej štvorky sa však naše šéfovanie OECD nespája s početnými celoročnými akciami a konferenciami. Všetko podstatné sa udeje v priebehu jedného májového týždňa.

Podľa Mesežnikova nie je dôvod domnievať sa, že by sme náročnú úlohu trojnásobného lídra medzinárodných organizácií nemali úspešne zvládnuť.

„Samozrejme, môže to byť náročné, ale už ako predsedajúca krajina Rady Európskej únie v roku 2016 sme dokázali prispieť k riešeniu viacerých otvorených problémov,“ uzavrel politológ.

Najčítanejšie témy