4. Aké akcie sa konajú na Slovensku?

Snímka: OBSE

Celé Slovensko čaká v súvislosti s predsedníctvom v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe veľa práce.

Začiatkom februára sa v Bratislave uskutočnila konferencia o antisemitizme. Kvôli nej do našej metropoly dorazila napríklad šéfka rakúskej diplomacie Karin Kneisslová, riaditeľka Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva OBSE Ingibjörg Sólrún Gísladóttirová či generálny tajomník OBSE Thomas Greminger.

Lajčák otvoril konferenciu príbehom dvoch Slovákov, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime – Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera.

„Je rok 2019 a vo svete i v Európe sledujeme trendy, ktoré až príliš nebezpečne pripomínajú minulosť. Počúvame rétoriku nenávisti a sledujeme, ako sa vracia do našich zákonodarných zborov. Slovensko nevynímajúc. Je to tá istá nenávisť, len prezlečená do moderného šatu,“ povedal slovenský minister zahraničných vecí.

Tento mesiac je u nás naplánovaná konferencia o extrémizme a radikalizme, ktoré vedú k terorizmu. Obe podujatia sú za účasti vysokopostavených predstaviteľov 57 členských a 11 partnerských krajín organizácie.

A v decembri sa v Bratislave uskutoční schôdzka ministrov zahraničných vecí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Na nej by sa okrem iných mali zúčastniť šéfovia diplomacií Ruska či Spojených štátov.

Najčítanejšie témy