3. Prečo sa Európa zaujíma o post nášho šéfa diplomacie?

Miroslav Lajčák
Snímka: TASR/M. Baumann

Koncom minulého roka sa na Slovensku riešila podaná a vzápätí stiahnutá Lajčákova demisia, ako aj jeho prípadná kandidatúra na prezidenta za vládny Smer. Jeho odchod z pozície ministra zahraničných vecí by mal zásadný vplyv i na fungovanie bezpečnostnej organizácie.

Na jej čelo by sa totiž postavil nový šéf rezortu diplomacie.

Samotný Greminger sa pritom viackrát vyslovil za zotrvanie Lajčáka na poste slovenského ministra.

Podľa Mesežnikova je takéto zasahovanie do vnútornej politiky členskej krajiny pomerne neštandardné. Greminger však argumentuje tým, že Lajčák je mimoriadne skúseným diplomatom, ktorý len vlani skončil na poste šéfa Valného zhromaždenia OSN.

„Teším sa na našu vzájomnú spoluprácu. Ani neviem presne povedať, koľkokrát som sa s Lajčákom tento rok stretol. Je plne koncentrovaný na predsedníctvo v našej organizácii,“ uviedol pre HN Greminger.

Na druhej strane, Mesežnikov pripomenul, že ani prípadný odchod Lajčáka a nástup nového ministra nemusel mať na výkon nášho predsedníctva zásadný vplyv. „Dôležité bude najmä to, aby sme Európe ponúkli kvalitný diplomatický tím a expertov,“ uvádza politológ.

Vzniknutú situáciu nakoniec vyriešil Smer, ktorý za svojho kandidáta nominoval podpredsedu Európskej komisie pre energetiku Maroša Šefčoviča. Lajčák tak naplno môže pokračovať vo výkone funkcie šéfa OBSE.

Najčítanejšie témy