1. Vyšetrovanie vraždy Kuciaka

Snímka: TV Markíza

Napríklad to, že páchatelia tohto zločinu už sedia za mrežami, čakajú na skončenie vyšetrovania a následný súdny proces.

To však zástupcov europarlamentu ani zďaleka neuspokojuje. „Hovorili ste o vražde a o tom, čo ste vo vyšetrovaní tohto prípadu dosiahli. Nám to však pripadá nedostatočné. Okrem demisie bývalého premiéra Roberta Fica nevidíme na Slovensku žiaden veľký pokrok,“ povedal v diskusii španielsky europoslanec Esteban González Pons, ktorý v Štrasburgu reprezentuje Európsku ľudovú stranu.

Podľa českého europoslanca Pavla Svobodu, ktorý je predsedom výboru pre právne záležitosti, bol Pellegriniho prejav veľmi proeurópsky a Slovensko ukazoval ako partnerskú krajinu, ktorá chce byť aktívnou súčasťou Európskej únie. Vyznel však optimistickejšie, než sa dalo očakávať.

„Aj z tohto dôvodu sa premiér v následnej diskusii dostal pod paľbu otázok, ktoré konfrontovali ním prezentované vysoké ideály s politickou realitou na Slovensku.“

Svoboda si podľa vlastných slov myslí, že Slovensko bude v otázke Kuciakovej vraždy súdené podľa výsledkov, a nie podľa slov.

„Je možné, že sa podarí odhaliť vrahov. Pre Európsky parlament je však dôležité, aby boli odhalení tí, ktorí si vraždu objednali,“ doplnil najvyššie postavený český predstaviteľ v europarlamente.

Najčítanejšie témy