5. Čo mu môže v kandidatúre uškodiť?

Snímka: TASR/Martin Baumann

Mojto dodal, že jeho domáca afiliácia a spolupráca so Smerom je dlhodobá a konzistentná, a práve tejto strane vďačí za svoju európsku kariéru.

Patrí tak do Smeru, aj keď oficiálne nie je jeho členom a nikdy neurobil nič, čo by išlo zásadne proti záujmom strany. Aj vo funkcii prezidenta by tak mal málo dôvodov strane protirečiť.

Z pohľadu Bruselu niektoré kauzy strany zarezonovali nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Jeho nadstraníckosť, aj keď ju pri oznámení kandidatúry vyzdvihoval, a schopnosť protirečiť strane Smer by podľa Mojta bola nepomerne slabšia ako u aktuálneho prezidenta.

Hodnotí ho síce ako dobrého vyjednávača, ale nie tvorcu verejnej mienky, čo mu v ceste do prezidentského kresla trochu uberá kredit.

Šefčovičovi môže negatívne body priniesť aj to, že študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, na ktorom študoval aj viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák a exministri zahraničných vecí Eduard Kukan a Ján Kubiš či súčasný minister Miroslav Lajčák.

Mojto poukazuje aj na to, že zraniteľným bodom je aj Šefčovičovo rigorózne konanie.

V Moskve totiž študoval na Fakulte medzinárodných vzťahov a neskôr mu bol na Slovensku priznaný právnický titul JUDr. „Ide tam skôr o morálnu rovinu v zmysle toho, že nosiť právnický doktorský titul bez predchádzajúceho plnohodnotného štúdia práva je minimálne nefér voči tým, ktorý právo naozaj roky študovali,“ uviedol.

Najčítanejšie témy