4. Aké sú jeho povinnosti ako komisára?

Snímka: GLOBSEC

Riadi projektový tím energetickej únie, za cieľ si stanovil vytvoriť energetickú úniu prepojením infraštruktúr presadzovaním právnych predpisov a zvýšením hospodárskej súťaže.

K ďalším cieľom patrí predchádzať výpadkom dodávok energie, pomôcť pri mobilizácii dodatočných investícií do energetických sietí či zlepšiť energetickú efektívnosť.

„Dosiahnutie Európskej energetickej únie s pokrokovými opatreniami klimatickej zmeny bude jednou z priorít projektov ďalšej Komisie. Dostupná, bezpečná a udržateľná energia je kľúčová pre našich občanov, podniky aj pre náš kontinent,“ uviedol Šefčovič v dotazníku na vypočúvaní Európskym parlamentom pred nástupom do funkcie.

Šefčovič tiež koordinuje kroky Komisie smerujúce k tomu, aby Únia splnila svoje ciele v oblasti zmeny klímy a energetiky na roky 2020 a 2030. Je tiež spolupredsedom Globálneho dohovoru primátorov a starostov o klíme a energetike.

Pozrite si rozhovor s politológom Pavlom Babošom o kandidatúre Maroša Šefčoviča v prezidentských voľbách.

Podľa bývalého diplomata Rastislava Mojta je Šefčovič typ človeka, na ktorého sa hodí oslovenie „politické zviera“. Aj keď je vzdelaním diplomat, už roky je v prvom rade profesionálnym politikom. Platí to aj napriek tomu, že sa teraz prezentuje ako nestraník či apolitický kandidát.

„Pozície, na ktorých pôsobil ešte v rámci slovenskej diplomacie, nepatria medzi tie ,áčkové‘ či najprestížnejšie. Išlo skôr o menšie a z hľadiska Slovenska menej strategické úrady,“ dodáva na margo jeho predošlých skúseností.

Najčítanejšie témy