2. Aké boli reakcie v Európe po oznámení jeho kandidatúry?

Snímka: Reuters

Britská agentúra Reuters zdôraznila Šefčovičovu snahu upevniť postavenie Slovenska v eurozóne aj podporu strany, ktorá sa napriek minuloročnej vražde Jána Kuciaka drží stále na prvých priečkach popularity.

Zdôraznila tiež, že prezident nie je u nás hlavným nositeľom moci, aj túžbu Šefčoviča bojovať proti euroskepticizmu.

Najnovšie oznámený prezidentský kandidát uvažoval pôvodne o kandidatúre na šéfa Európskej komisie, od čoho neskôr upustil a uvoľnil tak cestu súčasnému podpredsedovi Fransovi Timmermansovi zo Strany európskych socialistov.

Portál Politico tiež zdôraznil, že Šefčovič nepotvrdil, že bude aj kandidátom strany. Nemecké portály boli na širšie informácie o jeho osobe pomerne striedme.

Ruská agentúra RIA Novosti poukázala aj na to, že Šefčovič sa počas predvolenej kampane vzdá pre konflikt záujmov komisárskeho platu. V prípade neúspechu môže v plnení svojich úloh na európskej úrovni pokračovať a dokončiť svoj mandát, ktorý sa končí tento rok.

Podobne informoval aj portál euractiv.com, podľa ktorého Šefčovičove povinnosti zatiaľ nahradí jeho španielsky kolega Miguel Arias Caňete, komisár pre oblasť klímy a energetiku.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas uviedol, že je „potešený, že sa člen Junckerovho tímu uchádza o najvyšší úrad vo svojej krajine“. Dodal však, že aj keď síce nebude dostávať plat, musí stále rešpektovať princípy dôvernosti a kolegiality, ktoré mu ako eurokomisárovi patria.

Najčítanejšie témy