1. Prečo sa rozhodol kandidovať?

Snímka: TASR

„Pred 25 rokmi som ako diplomat v službách Československa dostal otázku, pre ktorú z novovznikajúcich republík chcem pracovať od 1. januára 1993. Nezaváhal som ani sekundu, mojou jasnou voľbou bolo Slovensko,“ tak začal Šefčovič svoje oznámenie, že sa uchádza o prezidentský post.

Slovensko podľa neho potrebuje dobrého a nadstraníckeho prezidenta a celospoločenský zmier. Ako prezident sa chce zameriavať na modernizáciu, zmeny v zdravotníctve a školstve či sociálnych veciach.

Minulý október pritom ešte počas Tatra samitu zastával názor, že sa do domácej politiky chce vrátiť, odslúžiť by však chcel ešte jedno obdobie na európskej úrovni. Svoj názor však zmenil.

Prijal tak ponuku strany Smer-SD a vyvrátil tým dohady, či sa predsa o post prezidenta nebude uchádzať minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, aj keď to síce sám viackrát dementoval. Slovenská spoločnosť sa hneď rozdelila na dva tábory.

Tí, ktorí oceňujú jeho početné pracovné skúsenosti v domácej a zahraničnej politike, a, naopak, tí, ktorým prekáža jeho prepojenie s vládnucou stranou.

Najčítanejšie témy