2. Aký postoj zaujali premiér a minister spravodlivosti?

Snímka: TASR

„Predseda vlády Peter Pellegrini bude hovoriť s ministerkou školstva na najbližšom rokovaní vlády,“ reagoval začiatkom týždňa Úrad vlády na otázky HN. To bolo naplánované na stredu. Lubyová následne tvrdila, že len vyjasňovala podrobnosti, premiér celú vec nekomentoval. Úrad vlády do uzávierky na naše otázky nereagoval.

Ešte minulý piatok sa k téme vyjadril aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý chce preveriť právnu analýzu, na základe ktorej Lubyová zmluvy podpísala.S tvrdením, že Lubyová zmluvy s týmito víťazmi podpísať nemala, súhlasí aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. 

Ministerstvo v rámci dotačnej pomoci podporilo 30 firiem, no pridelilo peniaze aj siedmim spoločnostiam, ktoré nie sú zapísané v registri partnerov verejného sektora. Práve to sa Gálovi nepozdáva.

Lubyová sa bráni a tvrdí, že rozhodovali podľa nových pravidiel a zákona, s ktorým sa ešte len učia pracovať a nešlo o úmysel. „Ide naozaj len o doladenie praxe, keď rozhodujeme v novej právnej situácii,“ dodala.

„Rezorty sa chcú dohodnúť, ako sa bude v tomto prípade v budúcnosti postupovať,“ tvrdí tlačové oddelenie rezortu školstva a či sa podmienka registrácie bude vzťahovať aj na stimuly na výskum.

Najčítanejšie témy