7. Ukrajinské parlamentné a prezidentské voľby

Snímka: Reuters

Ukrajina o voľby ďalší rok naozaj núdzu naozaj nemá a dočká sa ako prezidentských, tak aj parlamentných. Prvé spomenuté sa uskutočnia na konci marca.

Ak žiaden kandidát nezíska absolútnu väčšinu bude druhé kolo koncom apríla. Voľby určia nástupcu súčasnej hlavy štátu Petra Porošenka, ktorý stále patrí k potenciálnym kandidátom, no kandidatúru oficiálne neoznámil.

Jediným registrovaným kandidátom je zatiaľ Igor Ševčenko, bývalý minister ekológie a prírodných zdrojov. Podklady odovzdal volebnej komisii posledný deň v roku. Hlavní favoriti svoju kandidatúru ešte nepotvrdili. Patrí k nim Julija Tymošenková, bývalá premiérka a líderka strany Vlasť.

Uviedla, že v prípade víťazstva je ochotná rokovať o vyriešení situácie na Donbase s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Jej cieľom je v oblasti obnoviť mier a vrátiť ju pod kontrolu Kyjeva. V prieskumoch verejnej mienky jej zatiaľ patrí prvá priečka. Kandidovať chce aj populárny herec a komik Volodymyr Zelenskyj.

Tohtoročné parlamentné voľby na Ukrajine budú iné než predchádzajúce.

Dôvodom je anexia Krymu a okupácia Donecka a Luhanska separatistami od roku 2014. Vo Verchovnej rade sa tak môže obsadiť iba 423 miest zo 450. 12 percent voličov sa nemôže volieb zúčastniť vôbec, lebo v týchto oblastiach žijú.

Súčasným premiérom je Volodymyr Hrojsman z Bloku Petra Porošenka. Na post sa dostal po odvolaní predchodcu Aresnija Jaceňuka v roku 2016 v dôsledku ústavnej krízy. K najúspešnejším stranám patrí okrem Bloku Petra Porošenka aj Ľudový front, Opozičný blok či Svojpomoc.

Najčítanejšie témy