3. Edunet pre školy a eurofondy

Snímka: Paneurópska vysoká škola

A presúvame sa na ministerstvo školstva. Tu najviac rezonovala kauza pripojenia škôl na internet. Víťazom, ktorý školám umožní ísť krok s dobou internetovou je spoločnosť Swan ako jediný generálny dodávateľ, ktorý zastreší na štyri roky okolo 6 700 škôl a školských zariadení.

Nákup kritizoval neúspešný uchádzač Slovak Telecom. Neodobrili ho ani neziskovky Aliancia Fair-play či Slovensko.Digital, podľa ktorých sa pred nákupom nepreskúmalo, či išlo o technicky aj finančne najefektívnejšie riešenie a nezhodnotil sa trh. Vysúťažený internet tak má byť drahý aj pomalý.

„Ministerstvo by malo získať prehľad o aktuálnych podmienkach a cenách, aby vedelo posúdiť funkčnosť a efektivitu možných kombinácií už vysúťaženého riešenia,“ uviedol v lete Pavol Lacko z Aliancie Fair-play.

Avšak Úrad pre verejné obstarávanie dal rezortu v jeho rozhodnutí zelenú. A celková suma pre víťaza? 64 miliónov eur.

​Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej je však na rozhodnutí každej školy, či sa do projektu zapojí alebo si vyberie iného poskytovateľa internetovej služby za odplatu.

Podpisom projektu Edunet_SK začiatkom októbra sa skončil dovtedy nezákonný stav, keď sa prechádzajúce uzavretie zmluvy uskutočnilo bez súťaže s iným dodávateľom, spoločnosťou Slovak Telekom na projektu Infovek 2. Rezort preto musel zaplatiť pokutu 790-tisíc eur.

Rezort školstva však v uplynulom roku bojoval aj s inými pochybnými obchodmi. Lubyová podpísala dotáciu na 190-tisíc eur z eurofondov na zvláštny vzdelávací projekt, ktorý má nezamestnaným pomôcť sa zamestnať, informoval o tom portál aktuality.sk.

Ďalším je aj venovanie 200-tisíc eur cestovke na výučbu o holokauste, odborníkom v projekte je lesník a manžel žiadateľky o grant.

Najčítanejšie témy