2. Letecký systém a transportéry

Snímka: MO SR

Do roku 2011 ju vlastnil Miroslav Výboh so subdodávateľskou spoločnosťou R-Sys. Jej konateľom bol vtedy Ján Hoľko, súčasný generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany.

Dodávka za 1,4 milióna eur mala prejsť bez verejnej súťaže. Podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu ministerstvo na tento krok využilo výnimku pre armádne kontakty, podľa ktorej sa nákup zbraní a vojenského materiálu nemusí zverejňovať.

Podľa odborníkov by v prípade verejnej súťaže mohlo ministerstvo ušetriť skoro milión eur.

Rezort sa však bránil tým, že zverejnené informácie považuje za zavádzajúce a vytrhnuté z kontextu. Obchod sa totiž realizoval ešte v roku 2012 za predchádzajúceho vedenia, ale s výhradami sa stretol až štyri roky neskôr z úst bývalého zamestnanca. Na rezorte už nepracuje.

Kontrolná komisia tiež nedospela k záveru, že išlo o netransparentné konanie. Hoľko sa podľa jej zistení v spomínanom kontrakte nikdy osobne neangažoval.

Na začiatku decembra opozícia žiadala premiéra, aby Gajdoša z čela rezortu obrany odvolal, keďže pri nákupe mal obísť aj vládu. Konečná cena za 81 transportérov mala byť podľa odhadov vyše 400 miliónov eur.

Podozrivý je aj nákup transportérov, ktoré vyvíja štátny podnik Konštrukta Defence v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria. Opozícia aj bezpečnostní analytici kritizovali utajovanie dokumentov či korupciu Patrie pri dodávkach vojenskej techniky v iných krajinách.

Najčítanejšie témy