7. Spojí Hyperloop Bratislavu s Viedňou?

Snímka: Reuters

Ide o kapsulový magnetický levitujúci rýchlovlak, ktorý mal spojiť Bratislavu s Viedňou za osem minút. Otcom tejto myšlienky je známy americký miliardár a vizionár, šéf výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk. Generálny riaditeľ spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn sa v apríli 2016 dokonca stretol so zástupcami slovenskej vlády, aby s nimi hovoril o tomto projekte. „Prečo práve Bratislava a Viedeň? Tie dve metropoly ležia priamo v strede Európy. Sú to dve hlavné mestá, ktoré sú situované veľmi blízko seba. Sme presvedčení o tom, že dosah, ktorý bude mať toto spojenie na celý región, bude obrovský,“ povedal vtedy Ahlborn pre HN.
Dnes už o Hyperloope v Bratislave nepočuť. Úspešné testy tejto technológie sa však uskutočnili v iných častiach sveta. Budúcnosť mu pripisujú najmä v Spojených štátoch či arabskom svete.
Podľa Fundáreka by sa tak Bratislava mala zameriavať skôr na tradičné druhy dopravy. Pomôcť by mohlo rozšírenie siete železničných staníc či zvýšenie kapacity vlakov napríklad s využitím poschodových vozňov. Ďalším z riešení by malo byť rozšírenie električkovej trate, ako je napríklad avizovaná linka z Petržalky cez Starý most k projektu Eurovea.

Najčítanejšie témy