3. Prečo ministerka revíziu úhrad nepodpísala?

Snímka: Pavol Funtál

Kalavská a predseda vlády Pellegrini dali minulý týždeň v pondelok farmaceutickým firmám dva dni na to, aby navrhli zlacnenie liekov tak, aby po revízii pacienti nedoplácali viac.

„Z viac ako 300 výrobcov v prospech pacienta zareagovali len dvaja, čo považujeme za absolútnu ignoráciu pacienta a zameranie sa len na generovanie zisku a svoje zárobky,“ bráni sa ministerstvo.

Kalavská sa v obave, že by výrobcovia ceny neznížili, rozhodla revíziu úhrad nepodpísať.

Zástupcovia farmapriemyslu postup štátu kritizovali. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu a Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok tvrdia, že proti revízii nenamietajú, chcú však, aby sa riešila zákonne.

Analytik Dušan Zachar z INEKO predpokladá, že ministerka sa snaží vyhnúť tlakom zo strany pacientov, ktorým by sa náhle zaviedli či zvýšili doplatky.

„Niekedy je nevyhnutné, aby politik rozhodol aj proti vôli nejakej skupiny ľudí alebo firiem, pričom by mal vždy sledovať prínos pre celú spoločnosť,“ dodal.

Na druhej strane však podľa neho musí byť aj pre farmafirmy proces transparentný, predvídateľný a s dostatkom priestoru na diskusiu.

Najčítanejšie témy