1. Kedy začal Kiska?

Snímka: TASR

Aj keď sú viacerí súčasní kandidáti na prezidenta ešte v štádiu zbierania podpisov, Kiska získal 21-tisíc podpisov už v auguste 2013, čím tak prekročil potrebnú 15-tisícovú hranicu.

„Chcem sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí mi poslali vyplnené petičné hárky aj s podpismi. Je to obrovský záväzok a nečakal som, že budem mať viac ako 21.000 podpisov za dva mesiace,“ uviedol v svojom stanovisku. Predsedom jeho petičného výboru bol hokejový tréner Ján Filc.

Od začiatku sa hlásil k transparentnej forme kampane. Patril aj k prvým kandidátom, ktorí zverejnili sumu a pôvod peňazí, ktoré na kampaň vynaložili. Platil si ju z vlastných zdrojov. Zaujímavé je tiež, že transparentný účet nemal.

Vyčítal mu totiž, že je to formalita pre tých, ktorí tam uvádzajú iba tie položky, ktoré vedia transparentne zdokladovať a slúži iba ako zástierka pre skutočné náklady.

Len pre porovnanie, politický a mediálny analytik Eduard Chmelár začal zbierať podpisy už koncom tohto apríla, potrebnú hranicu však stále neprekročil.

Najčítanejšie témy