2. Ako sa vyvíjala účasť slovenských voličov?

Prvé komunálne voľby na Slovensku od pádu komunizmu sa konali 23. a 24. novembra 1990, teda niečo vyše roka po Nežnej revolúcii. Účasť vtedy dosiahla 63,75 percenta.

Ako sa neskôr ukázalo, k voľbám prišlo pred 28 rokmi rekordné množstvo voličov, ktoré dosiaľ nikdy nebolo prekonané.

Nad 50 percentami sa účasť držala aj v nasledujúcich dvoch komunálnych voľbách. V roku 1998, ktorý sa označuje za revolučný kvôli pádu trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara, volilo takmer 54 percent ľudí. Išlo o historicky druhú najvyššiu účasť.

V treťom tisícročí sa dosiaľ konali komunálne voľby štyrikrát. Účasť na nich sa vždy pohybovala medzi 47 až 50 percentami. Najvyššie sa vyšplhala v roku 2010, keď dosiahla 49,69 percenta.

„Pre komunálne voľby je typická skôr vyrovnaná priemerná účasť. Ani v tomto roku neočakávam nejaký výrazný vzostup alebo pokles v celkovom obraze. Jednotlivé obce či mestské časti sa však môžu výrazne líšiť,“ tvrdí Gyárfášová.

Niektorí politici či predstavitelia občianskej spoločnosti však poukazujú na fakt, že slovenská spoločnosť je po februárovej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej značne rozdelená a jednou z ciest, ako ju stabilizovať, je práve aktívna účasť na komunálnych voľbách.

Dnešné voľby sú prvé na Slovensku po tejto vražde a aj to by mohlo prispieť k nadpriemernej účasti.

Najčítanejšie témy