3. Čarnogurský na strane Ruska

Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády a KDH či exminister spravodlivosti a disident, má k Rusku dlhšie blízko, napriek tomu, že ho komunisti v minulosti poslali za mreže.

Angažoval sa aj v oblasti hospodárskych vzťahov. Je členom Valdajského diskusného klubu, čo je medzinárodný klub tradične sa konajúci pre expertov, ktorí sa špecializujú na štúdium ruskej vnútornej a zahraničnej politiky. Stretol sa na ňom aj s prezidentom Putinom.

Čarnogurský je známy rôznymi článkami či komentármi, v ktorých sa snaží obraňovať Rusko: „V západných médiách, čiže aj v slovenských, možno sa v posledných rokoch dočítať na adresu Ruska len toľko, že porušuje medzinárodné pravidlá, klame a ohrozuje mier široko-ďaleko. Ešte do toho zaznie, aká je ruská propaganda šikovná a malo by sa ju obmedziť, ak nie priam zakázať,“ uviedol v roku 2015 v článku pre .týždeň.

Podľa viacerých analytikov je Čarnogurského naklonenie k Rusku vyjadrením uznávania tradičných hodnôt vrátane kresťanstva, ktoré chce chrániť pred zlými vplyvmi.

Najčítanejšie témy