1. Danko a šéf ruskej Dumy

Andrej Danko a Vjačeslav Volodin
Snímka: Facebook Andreja Danka

Nachádza sa na sankčnom zozname EÚ, pre predsedu parlamentu a lídra SNS Andreja Danka to však stopku v jeho kontaktoch neznamená. Vjačeslav Volodin je predseda ruskej Štátnej dumy a údajne blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Danko sa v minulosti vyjadril, že ľutuje, že sankcie zabránili, aby sa summit predsedov parlamentov eurázijských krajín konal na Slovensku, keďže by sa ho Volodin nemohol zúčastniť. O sankciách tiež hovoril, že sú zbytočné.

Summit bol nakoniec začiatkom minulého októbra v Turecku, na ktoré sa nevzťahoval sankčný režim. „Každý, kto o sankciách hovorí, by si mal najskôr naštudovať, o čom sú. Sankcie znamenajú určité obmedzenie hospodárskej spolupráce, pričom sú aj tak obchádzané. Sankcie sú ale aj jednostranným obmedzením cestovania. Predstaviteľ Ruskej federácie ísť do EÚ nemôže, to však neplatí opačne,“ uviedol Danko. S Volodinom sa stretol ešte pred summitom na bilaterálnom stretnutí.

Šéf Dumy tiež vlani zdôraznil, že Rusko a Slovensko pracujú v rozvíjaní vzťahov na parlamentnej úrovni veľmi efektívne, čo je na obojstranný osoh. Obaja lídri tiež vyjadrili nádej, že summit sa raz v Bratislave konať bude.

Danko sa následne stal za stretnutie terčom kritiky z radov verejnosti či politikov. Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka Dankove vyjadrenia vybočovali zo zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.

Volodinom však Dankove proruské smerovanie nekončí. Predseda parlamentu sa mal spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom a šéfom jeho úradu Jánom Hoľkom stretnúť v októbri s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom.

O tomto stretnutí však verejnosť neinformovali a informáciu až neskôr vytiahol Denník N. Danko na to reagoval s tým, že stretnutie vôbec nebolo tajné.

Najčítanejšie témy