2. Ktorý poslanecký klub bol pri hlasovaní najčastejšie?

Igor Matovič
Snímka: YouTube

Najväčším počtom minút sa môže pochváliť klub OĽaNO s počtom 981, ktoré klub strávil v parlamente pri Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky. Pri spomenutých rozpravách to predstavuje viac ako 27-tisíc minút.

V dĺžke času ho nasleduje SaS a Smer-SD. Naopak, najmenej času v parlamente pri rozpravách strávil podľa údajov klub SNS, ktorý sa v parlamente nachádzal 361 minút vrátane siedmich absencií. Viacero rozpráv vynechal aj Most-Híd, štyri a pri hlasovaní sa nachádzal po dobu 272 minút.
Keď časové údaje premietneme na jednotlivých poslancov, v Smere-SD bol v dĺžke rozpráv najaktívnejší Miroslav Číž, v Moste-Híd Peter Kresák, v SNS Karol Farkašovský.

Z opozičnej SaS najdlhšie rozprával Ondrej Dostál, ktorý si drží aj celkové prvenstvo z poslancov, v OĽaNO Eduard Heger, za Sme Rodina Milan Krajniak. V prípade ĽS Naše Slovensko jedinýkrát figuruje na vrchole v počte minút líder strany Marián Kotleba. Z nezaradených slovami najviac nešetril Miroslav Beblavý. Podľa niektorých poslancov však vôbec nie je dôležité, kto ako dlho rozpráva, ale o čom rozpráva.

„Niektorí poslanci vyslovene tárajú, až tak, že sa to niekedy dosť ťažko počúva,“ uviedol v rozhovore pre Denník N Dušan Jarjabek, poslanec za Smer-SD.

V súvislosti s prítomnosťou v parlament je aktuálny prípad poslanca SNS Štefana Zelníka. Jeho „šéf“ a predseda parlamentu v jednej osobe Andrej Danko mu neuznal dôvody absencie na troch rokovacích dňoch v septembri a Zelník tak príde o polovicu svojho platu.

Danko týmto spôsobom tiež viackrát potrestal lídra OĽaNO Igora Matoviča. Na protest proti Dankovi totiž niekoľko mesiacov na zasadnutia parlamentu nechodil vôbec.

V roku 2017 tiež odmietal chodiť do parlamentu pre obavy o svoj život, keď sa mu mal neznámy človek vyhrážať smrťou.

Najčítanejšie témy