1. Ako hlasujú poslanecké kluby za zákony?

Snímka: TASR

V prípade strany Smer-SD za koaličné zákony hlasovalo 93,5 percent poslancov, skoro štyri percentá bolo neprítomných, proti bolo či sa zdržalo približne jedno percento.

Pri opozičných zákonoch sa zdržalo 58,8 percent poslancov a proti bolo 34,5 percent. Hlasovania sa nezúčastnilo 5,6 percent a za bolo menej než percento. V oboch prípadoch nehlasovalo menej než percento. V prípade koaličnej SNS a Mosta-Híd bola situácia podobná.

Z opačného konca politického spektra, opozície, bola situácia neprekvapivo opačná. Napríklad v prípade strany SaS za koaličné zákony hlasovalo 37,7 percent, zdržalo sa 27,7 percent, proti bolo 22 percent a nehlasovalo menej než percento.

Neprítomných bolo 12 percent z nich. Čo sa týka opozičných zákonov, za bolo 59 percent poslancov strany, zdržalo sa 19,7 percent, neprítomných bolo 12,9 percent, proti bolo 6,6 a nehlasovalo 1,8 percenta z nich.

Má podľa zakladateľa portálu Dominika Csiba čas poslancov v parlamente a jeho využitie vplyv na dôveru verejnosti v politikov? „Veríme, že by malo byť. Politikov si volíme, sú platení z verejných peňazí a očakávali by sme, že ich práca bude mať merateľné výsledky. Ak takéto výsledky nevidíme, mali by sme vedieť zaujať kritický postoj.“

Najčítanejšie témy