1. Štyri vraždy a Loyka

Snímka: Pavol Funtál

Príprava štyroch vrážd rozhodne nie je malý počet a spájať ich má miliónový spor o spoločnosť Rašelina Quido, neskôr nazvanú Peat Group.

Podľa obžaloby si Tobiáš Loyka objednal u Antona Kondela zavraždenie bývalého príslušníka SIS Michala Hrbáčka, podnikateľa Branislava Prieložného, bývalého siskára Michala Lieskovského a advokátky Gabriely Matúškovej. Za každého z nich mal zaplatiť 10-tisíc dolárov.

Fingovaný únos aj vražda, aj tak by sa dal prípad Loyku nazvať. Najviac sa zo spomenutých osôb skloňoval Prieložný, niekdajší spolumajiteľ finančnej skupiny Istrokapitál, ktorý v júni 2005 záhadne zmizol.

Išlo však o skrytý zámer polície. Policajti podobne ukryli aj Matúškovú, právničku z Banskej Bystrice. V televízii vtedy vírili informácie o jej zavraždení sprevádzané akože smrtiacimi výstrelmi a sugestívnymi zábermi.

Loyka si mal vraždy objednať v súvislosti s právnymi spormi podniku s vyše 11 miliardovým základným imaním. Prieložný mal voči firme asi stomiliónovú pohľadávku, Matúšková bola konkurzná správkyňa.

Najčítanejšie témy