1. 2010: Vražda exprimátora

Snímka: HNtelevízia

Bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka pripravila o život strela z brokovnice rovno do hlavy. Spúšť stlačil Štefan Kaluz, ktorý bývalého politika za SMK prekvapil podvečer pri návrate domov po venčení psov. Strelca vyrušil Basternákov syn, ktorý po ňom niekoľkokrát vystrelil zo svojej zbrane.

Kaluzovi sa spočiatku podarilo ujsť, no muži zákona ho nakoniec na základe stôp dolapili a súdy odsúdili na 25 rokov za vraždu. Zaujímavá je najmä Basternákova mestská história.

Politik totiž viedol v tom čase ostrý súboj vo voľbách o primátorské kreslo so svojím politickým rivalom Romanom Ostružlíkom. Basternák v tom čase pôsobil ako hlavný mestský kontrolór, ale aj župný poslanec.

Práve Ostružlík kritizoval niektoré Basternákove projekty, ktoré odklepol ešte za svojho primátorovania. Práve k Ostružlíkovi, ktorý vo veci vraždy vypovedal aj na súde, mali blízko Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó.

Dvojica známa z Kuciakovho prípadu podporovala Ostružlíka ako kandidáta na primátora. Aj samotná Zsuzsová sa nakoniec v prípade postavila pred sudcu a priznala sa, že Ostružlíka v boji vo voľbách finančne podporovala.

Najčítanejšie témy