1. Aké časté sú hackerské útoky?

Snímka: Reuters

Viac ako päť miliónov dát je každodenne terčom hackerských útokov. Ide nielen o neuveriteľné množstvo, ale aj o ich neuveriteľný nárast. V porovnaní s minulým rokom totiž počet týchto útokov narástol o 255 percent.

Podľa prieskumov Eurobarometra až 80 percent európskych spoločností zažilo minulý rok aspoň jeden útok. Okrem toho viac ako polovicu všetkých kriminálnych činov v Európskej únii tvoria práve kybernetické útoky.

V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s CEO spoločnosti Citadelo Tomášom Zaťkom.

Správa Europolu z tohto roku tiež hovorí, že útoky na internete sú pre ich sofistikovanosť a lepšiu dostupnosť čoraz ťažšie rozoznateľné.

Ako uvádza aj Lucia Yar na portáli Euractiv, útokmi sú oslabované nielen súkromné spoločnosti, ale aj infraštruktúra krajín. Najviac mailov so škodlivým softvérom dostalo Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Španielsko a Spojené kráľovstvo.

Je Slovensko dostatočne pripravené bojovať proti kybernetickým hrozbám? Zakladateľ a riaditeľ neziskovej a mimovládnej organizácie Cyber STRING Igor Šenkarčin pre HN uviedol, že na túto otázku sa nedá jednoducho odpovedať: „Je to na niekoľko dôvodov. Slovensko ako krajina znamená veľa inštitúcií, veľa organizácií, rôzne sektory, kde to všade vyzerá inak.“

Najčítanejšie témy