4. Odvodové zaťaženie či dôchodkový strop

Snímka: StockExpert

Od 1. januára 2019 by sa mali zvýšiť maximálne vymeriavacie základy na sociálne poistenie na 11-násobok priemernej mzdy.

V Prioritách a riešeniach strany SaS je zahrnutý práve aj nový odvodový a sociálny systém, ktorý hovorí o odvodovom bonuse, ktorý garantuje pre každého občana životné minimum a základnú zdravotnú starostlivosť.

Problémom pre SaS je aj zastropovanie veku do dôchodku, ktoré Smer navrhuje najneskôr v 64 rokoch. Podľa liberálov totiž môže toto opatrenie znamenať nižšie dôchodky.

Od súčasného premiéra Petra Pellegriniho skôr očakávali opatrenia, ako spraviť dôchodky lepšími ako napríklad vylepšenia v druhom dôchodkovom pilieri, ktorému podľa nich poškodili vlády Fica.

„Vzhľadom na demografický vývoj je nezodpovedné takto zväzovať ruky budúcim vládam. Potom sa môže stať, že dôsledkom negatívneho demografického vývoja budú len dve možnosti riešenia – buď budú klesať už aj tak žalostne nízke dôchodky, alebo budú musieť enormne rásť odvody,“ varovala poslankyňa NR SR a podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Najčítanejšie témy