2. Existujú na Slovensku aj iné služby bikesharingu?

Snímka: Pixabay

Slovnaft BAjk však nie je jediná služba na zdieľanie bicyklov, v Bratislave od roku 2014 fungujú aj Biele bicykle, ktoré prevádzkuje spomenutá Cyklokoalícia.

Na rozdiel od prvej spomenutej však ide o komunitné zdieľanie bicyklov a „zapojiť sa môže každý, kto nejakým spôsobom vie pomôcť pri rozvoji systému,“ informuje služba na svojej stránke.

Používanie bicyklov je tiež podmienené absolvovaním školenia, ako bicykle používať a zamykať. V súčasnosti majú približne 60 staníc, sto bicyklov a okolo tisíc používateľov.

V Nitre zas od minulého roku funguje arriva bike prevádzkovaný dopravcom Arriva. Počas prvého roka sa podľa ich tímu do systému zaregistrovalo takmer 8 700 používateľov s počtom prenájmov nad 20-tisíc.

V meste majú 70 zdieľaných bicyklov na siedmich výpožičných stanovištiach. Cestou podpory cyklistiky sa vydáva aj Trnava v rámci spoločného projektu mesta a spoločnosti Lucron, ktorá buduje mestskú časť Arboria. Podľa nej má zdieľanie bicyklov aj názov, Arboria bike.

Prezident Cyklokoalície Daniel Duriš chváli práve Trnavu za prozákaznícky prístup, keďže už teraz hľadajú na bicykle 800 testerov.

Zdieľanie bicyklov chce zaviesť túto jeseň aj Žilina vo forme 20 stanovíšť a 120 bicyklov. Koncom júna už primátor Žiliny Igor Choma podpísal s Nadáciou Kia Motors Slovakia Memorandum o spolupráci. Tá je sponzorom programu aj vyberie najlepšieho dodávateľa.

Najčítanejšie témy