2. Ako vzniklo SMK?

Snímka: TASR

Strana maďarskej komunity vznikla zlúčením troch strán v roku 1998, názov na Stranu maďarskej koalície zmenila v roku 2002. Predchádzajúce strany boli Maďarské kresťanskodemokratické hnutie, Spolužitie a Maďarská občianska strana.

Dôvodom spájania bolo udržať parlamentné zastúpenie Maďarskej koalície v parlamentných voľbách v roku 1998 a uspieť v čo najväčšom počte. Na ustanovujúcom kongrese strany odznelo aj pracovať v prospech demokracie či budovať právny štát.

SMK sa profilovala ako strana pravého stredu s politickým zameraním na liberálne, kresťansko-sociálne a konzervatívne hodnoty s orientáciou aj na Európsku úniu a NATO.

Od ostatných politických strán na Slovensku sa odlišovala tým, že nemala stranícke organizácie na celom Slovensku, ale iba na juhu krajiny.

Jej primárna orientácia je totiž na etnické maďarské obyvateľstvo žijúce v tejto oblasti, v akom duchu sa niesol aj posledný volebný program.

Jej predsedami boli od vzniku Béla Bugár, dnes líder strany Most Híd (viac ďalej), Pál Csáky a József Berényi.

Súčasným predsedom je od roku 2016 József Menyhárt. „Musíme nájsť podporovateľov medzi poslancami v parlamente, ktorí by podporovali naše dôležité záležitosti,“ uviedol krátko po svojom zvolení a zdôraznil, že rýchla asimilácia nemôže byť ich alternatívou.

Berényi po volebnej prehre, kedy sa strana už po tretíkrát nedostala do parlamentu sám odstúpil.

Najčítanejšie témy