2. Čítanie listov

Andrej Danko
Snímka: TASR/J. Kotian

Apríl 2017 a kauza otvárania listov. Matovič bol presvedčený, že príkaz otvárať listy poslancov od anonyma alebo fyzickej osoby bez ich vedomia pochádzal od Danka.

Ak zamestnanci parlamentnej podateľne našli v liste vulgarizmy či dehonestujúci obsah, korešpondenciu nemali poslancovi odovzdať, ale tri mesiace ju archivovať a následne skartovať.

Národná rada preverovala 39 zásielok pre poslancov, z toho až 13 bolo adresovaných klubu OĽaNO. Matovič kancelára parlamentu Daniela Guspana obvinil zo spáchania trestného činu.

Danko neskôr prehlásil, že nikdy pracovníkom parlamentu nekázal čítať listy a ani on sám žiadne nečítal. Dodal však, že ak mu budú nejaké obvinenia opozície preukázané, z funkcie odíde sám: „Bol som kriminalizovaný, pošpiňovaný a obviňovaný spôsobom, ktorý nepatrí do tejto spoločnosti. Ďakujem poslancom, ktorí uznali, že návrh na moje odvolanie je v celom rozsahu klamstvom. Obsahuje toľko lživých vecí, že neviem pochopiť, ako si dovolili také nehanebné klamstvá uvádzať."

Obhajoval sa tiež tým, že sú procesy v parlamente, o ktorých sám predseda nevie a ani nemusí vedieť. Hneď, ako sa dozvedel o výhradách opozície k spôsobu narábania so zásielkami, sa začal s problematikou oboznamovať.

Otváranie listov obhajoval Danko aj tento júl. Kontrola pošty mala podľa neho opodstatnenie, o čom svedčilo aj rozposielanie obálok s ameríciom občanom, ktorého už za to aj odsúdili. 

Najčítanejšie témy