1. Bozkávanie výložiek

Začiatkom roka pobúril verejnosť fakt, že predseda parlamentu Andreja Danka povýšili o osem miest - z desiatnika  na kapitána. Podľa ministra obrany a nominanta SNS Petra Gajdoša, ktorý ho za kapitána vymenoval 22. septembra 2016, si hodnosť zaslúžil. Dankok reagoval, že je na ňu hrdý. „Ja si tú hodnosť zaslúžim, nemám z toho žiadnu výhodu,“ vyhlásil. Výzvu lídra OĽaNO Igora Matoviča, aby hodnosť vrátil, odmietol. „Výložky, ak by to bolo nutné, si veľmi rád dám,“ povedal s tým, že výložky si neskutočne váži. Povýšený z hodnosti poručíka v zálohe na podplukovníka bol pred parlamentnými voľbami v roku 2016 aj premiér a líder Smeru Robert Fico. Do hodnosti ho vymenoval vtedajší minister obrany Martin Glváč. Zákon takýto postup umožňuje. Minister má možnosť povýšiť kohokoľvek, kto má absolvovanú vojenskú službu a je zároveň vedený ako záložník. Ministerstvo tvrdí, že z takéhoto povýšenia neplynú žiadne výhody, ani finančné.
Snímka: TASR

Január 2017. Predseda parlamentu Andrej Danko na otázku redaktora, či sa nevzdá hodnosti po tom, čo ho na to vyzval líder OĽaNO Igor Matovič povedal: „Viete čo, nikdy.“ A svoje slová zdôraznil aj pobozkaním výložiek v krabici.

Minister obrany, inak nominant Dankovej SNS Peter Gajdoš, ho totiž z hodnosti desiatnika povýšil na kapitána v zálohe. A odvtedy sa traduje aj jeho prezývka, kapitán Danko.

Povýšenie do hodnosti a Dankova reakcia ovplyvnila aj prieskumy obľúbenosti. V decembri pred kauzou kapitán ho za premiéra chcela podľa prieskumu agentúry Focus skoro polovica opýtaných a v tejto pozícii neprekážal ďalším 44 percentám.

Novší, „pokauzový“ prieskum Focusu už ukázal, že by Danka za premiéra prijalo 34,2 percenta ľudí a prekážal by až 59 percentám.

Koncom minulého roka Danko uviedol, že išlo o komunikačnú chybu: „Som v tom vynervovaní a emóciách dospel k niečomu, čo naozaj urobilo veľkú radosť tým, ktorí to spôsobiť chceli.“

Svoj podiel na tom podľa neho mala aj tlačová beseda s väčším množstvom vína, aké si chcel v tej deň dať.

Najčítanejšie témy