1. Aké zmeny čakajú voľbu prezidenta Policajného zboru?

Snímka: TASR

Po aplikovaní novely z dielne rezortu by tak mal minister urobiť až na základe výberu odbornej komisie a odporúčania branno-bezpečnostného parlamentného výboru.

Samotná komisia sa skladá zo siedmich členov, ktorých vyberajú minister vnútra, generálny prokurátor, policajný prezident, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie policajného zboru a odborári.

„Z vhodných uchádzačov určených komisiou vyberie minister vnútra najmenej troch kandidátov, ktorých predloží výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť na verejné vypočutie. Ak komisia vyhodnotí ako vhodných na funkciu prezidenta Policajného zboru menej ako troch uchádzačov, minister predloží výboru Národnej rady všetkých úspešných uchádzačov,“ píše rezort v oficiálnom stanovisku.

V prípade, ak branno-bezpečnostný výbor nedá zelenú a neodporučí ministrovi ani jedného kandidáta, celý výberový proces sa musí zopakovať.

Ministerka vnútra Denisa Saková prezradila, čo je problém pri návrhu na nový spôsob voľby šéfa polície.

Šéf rezortu okrem iného má právo aj nevymenovať horúceho kandidáta, ktorého mu samotný výbor odporučí.

Zvolený policajný prezident by mal byť dlhoročným policajtom a bude vykonávať funkciu sedem rokov a po jej uplynutí už nemá právo opäť kandidovať.

Najčítanejšie témy