1. Pozemky pod bratislavským obchvatom

Viacerí tento prevod označovali za najväčší biznis štátu s pozemkami. Táto správa vírila slovenskými médiami pred dvomi rokmi po tom, čo ju vytiahol Denník N.

Pozemky boli viac ako lukratívne, orná pôda sa totiž nachádzala v Kvetoslavove, okres Dunajská Streda, na ktorej vzniká rýchlostná cesta R7 spájajúca Bratislavu a Lučenec.

Líder strany Most-Híd mal pozemky vo výmere 42-tisíc metrov štvorcových kúpiť pred 12 rokmi od príbuzného. Aj keď ich vtedy kupoval so sumou 0,65 eur za meter štvorcový, štát ich pred štyrmi rokmi od Bugára kúpil už za 12,6 eur za meter štvorcový.

Rozdiel v konečnej cene tak predstavuje asi 523-tisíc eur.

Snímka: Hospodárske noviny

Na svoju obhajobu líder strany a prezidentský kandidát v jednom pre Denník N povedal, že v čase kúpy pozemkov ešte neexistovala presná trasa cesty R7: „Trasovanie bolo odsúhlasené až v roku 2011. Bol som vlastníkom pozemkov, ktoré vykúpila odo mňa Národná diaľničná spoločnosť rovnako ako od niekoľko sto ďalších majiteľov.“

Líder opozičnej OĽaNO Igor Matovič vtedy opakovane prišiel s návrhom, aby sa zverejnil, a teda odtajnil zoznam, kto koľko a za ktoré pozemky pri tejto kúpe zarobil.

Aj keď Bugár, na ktorého padal najväčší tieň podozrenia za návrh hlasoval, nepodporili ho ani jeho poslanci a pre slabú podporu návrh neprešiel.

Najčítanejšie témy