1. Sú Noční vlci iba rebeli na motorkách?

Snímka: Peter Mayer

Ruská paramilitantná skupina Noční vlci sa radí k najstarším ruským motorkárskym klubom so vznikom v roku 1989, síce názorové počiatky skupiny možno pozorovať už začiatkom 80. rokov.

Na čele je v súčasnosti Alexander Zaldostanov s prezývkou Chirurg, ktorý sa okrem vedúcej pozície teší aj priateľstvu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Práve v tomto naráža skupina na svoju apolitickosť, s ktorou sa vystatuje – Putinovi totiž verejne fandí.

„Otvorene je financovaná Kremľom vo výške niekoľko desiatok miliónov eur ročne. Tieto dotácie sú využívané na podporu podvratných akcií Kremľa,“ upozornil nedávno pre HN bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Skupina má asi päťtisíc členov a aj keď často vystupuje so svojou rebelskou tvárou, jej podstata má nahrávať štátnym záujmom – či už v podobe Putina alebo pravoslávnej cirkvi.

A teda, vykonávajú špionáž, šíria propagandu, provokujú, zastrašujú a hovorí sa, že majú na konte i vraždy.

Nepochybne jej zaujímavým členom je aj Ramzan Kadyrov, čečenský autoritatívny líder, ktorý Putinovi tiež podáva priateľskú ruku.

A ako sa stať členom? Podľa vyjadrení niektorých z nich stačí byť mužského pohlavia, heterosexuál s motocyklom žijúci v krajine bývalého Sovietskeho zväzu.

Najčítanejšie témy