3. Aké najhoršie úmrtia sa stali?

Snímka: Pixabay

Najtragickejšie úmrtia si pripísal v roku 1967 britský cyklista Tom Simpson, ktorý sa v roku 1967 zrútil pred vrcholom Mont Ventoux.

Patril k lídrom britského tímu, počas 10. etapy ho však začali trápiť tráviace ťažkosti, no pre tlak manažéra pokračoval ďalej. Pred vrcholom spadol, bol však schopný znovu nasadnúť na bicykel a prejsť pár metrov.

Následne sa však opäť zosypal, a jeho život vyhasol na ceste, keď mu zlyhalo srdce.

Neskôr sa ukázalo, že použil amfetamín a alkohol, ktorý v kombinácii s teplom, zlým zdravotným stavom a záťažou malo smrteľnú dohru.

Španielsky cyklista Francesco Cepeda zomrel pri zostupe z Col du Galibier v roku 1935, keď sa zrútil do rokliny.

K tým posledným tragédiám patrí smrť talianskeho cyklistu Fabia Casartelliho v roku 1995, ktorý narazil v 88 kilometrovej rýchlosti pri zostupe z Col de Portet d´Aspet a rozbil si lebku.

Nemal na sebe totiž prilbu, čo však počas horúcich dní nebolo vtedy u cyklistov nič nezvyčajné. Spustilo to však diskusiu o povinnej ochrane hlavy počas cyklistických podujatí.

Tour si však píše aj mnohé ďalšie obete, či už z radov cyklistov alebo fanúšikov. Najväčší počet obetí, deväť, si podujatie pripísalo na čierne konto v roku 1964, keď deväť ľudí zomrelo po náraze dodávky do mosta.

Najčítanejšie témy