1. Cyklisti museli do pedálov šliapať aj v noci. Ako vyzerala prvá Tour de France?

Snímka: Youtube/Tour de France

Už 106 rokov tento rok uplynulo od prvej etapy obľúbenej Tour de France. V roku 1903 to však vôbec nevyzeralo, že sa z podujatia stane významná športová udalosť.

Prvá tour mala totiž slúžiť na propagáciu športových novín L´Auto, za ktorými stál editor Henri Desgrange a športový reportér George Lefévre.

Na trase vyše dve tisíc kilometrov mala šesť stanovíšť, a cyklisti po opustení Paríža smerovali do Lyonu, Marseille, Toulouse, Bordeaux, Nantes a späť do francúzskej metropoly.

Absolvovanie trás vôbec nebolo jednoduché – ich priemerná dĺžka mala 405 kilometrov, a teda cyklisti museli do pedálov zaberať nielen dňom, ale i nocou.

Okrem toho, museli si s opravami bicykla pomôcť svojpomocne.

Očakávania od prvého podujatia sa naplnili. Víťazom tour sa stal Maurice Garin, ktorého v Paríži vítalo 20-tisíc fanúšikov a počet vydaných výtlačkov L´auto sa dokonca až štvornásobil oproti pôvodnému číslu.

Ďalšie roky však boli pre cyklopodujatie pomerne kritické – viacerých cyklistov prichytili pri podvádzaní, či už sa rozhodli skrátiť si cestu vlakom alebo ohrozovali konkurenčné bicykle.

Najčítanejšie témy