3. Aké budú ďalšie kroky úradov?

Snímka: Archív HN

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Kočnera s Ruskom z trestného stíhania falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Vo štvrtok oznámil návrh na väzobné stíhanie obvinených Úrad špeciálnej prokuratúry.

„Obaja sa na slobode dopúšťali najmä ekonomickej trestnej činnosti a budú v nej pokračovať. Preto je nevyhnutné vziať im osobnú slobodu,“ oznámil koncom minulého týždňa prokurátor Ján Šanta.

Následne nato boli Kočner s Ruskom prevezení do Banskej Bystrice, kde o ich osude osem hodín rozhodoval Špecializovaný trestný súd.

Ten v sobotu v nočných hodinách oznámil, že Rusko s Kočnerom do väzby nepôjdu. „Súd neuznal dôvody na vzatie do väzby, prepustil oboch obvinených,“ informoval cez víkend Ruskov právny zástupca Marek Para.

„Sudca Špecializovaného trestného súdu skonštatoval existenciu dôvodného podozrenia spáchania trestnej činnosti oboma obvinenými, ale nezistil žiadne konkrétne skutočnosti odôvodňujúce útekovú, kolúznu, ako aj preventívnu väzbu u oboch obvinených,“ informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý navrhoval pre Kočnera s Ruskom väzobné stíhanie, podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej by mal Najvyšší súd rozhodnúť 28. júna.

​Podľa Strémyho skutočnosť, že obvinení sú stíhaní na slobode, nemá vplyv na trestné konanie a prípad sa môže uberať viacerými možnými cestami.

„Do úvahy pripadajú rôzne alternatívy, a to od zastavenia trestného stíhania až po podanie obžaloby na súd,“ hovorí akademik.

Najčítanejšie témy