2. O čom je kauza zmenky?

Snímka: MAFRA/Peter Mayer

Pavol Rusko mal spomínanú kauzu Gamatex ukončiť vypísaním zmeniek pre Mariana Kočnera v celkovej hodnote 69 miliónov eur.

Napriek tomu, že miliónové zmenky mal Rusko svojím podpisom odobriť na prelome milénií, Kočner s nimi vyrukoval až v roku 2016 a od televízie Markíza si tak nárokuje finančné vyrovnanie v podobe štyroch zmeniek.

Keďže v jednom prípade nezaplatil súdny poplatok, tak vymáha od televízie približne 42 miliónov eur.

Markíza pravosť zmeniek spochybňuje od začiatku sporu. „Sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili pred tým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov,“ upozornil mediálny zástupca markízy Peter Papanek.

Kočnera zadržala polícia minulú stredu a o deň neskôr podobný osud čakal aj Ruska.

Kapitolou samou osebe sú aj samotné zmenky a otázne je najmä to, kde sa v súčasnosti nachádzajú, pretože si ich v máji zo súdu Kočner vyzdvihol.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Šanta priznal, že Kočner marí vyšetrovanie.

„Jeden z obvinených už teraz marí a bude mariť trestné stíhanie nezákonnou manipuláciou so zmenkami. Zatajovaním toho, kde sa nachádzajú v súčasnosti,“ spresnil pred pár dňami Šanta.

Podľa Tomáša Strémyho z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave existujú zákonné kroky, ako sa k zmenkám dopracovať.

​„Trestný poriadok vo svojich ustanoveniach obsahuje inštitúty, ktoré umožňujú prípadný dôkaz zaistiť.

Medzi tieto inštitúty možno uviesť vydanie veci, odňatie veci alebo sa môže vykonať aj domová prehliadka,“ zdôraznil odborník.

Prokurátor Šanta zároveň tvrdil, že majú dostatok dôkazov aj bez Kočnerových originálov.

Najčítanejšie témy