2. Aký je názor politológov?

Politológ Grigorij Mesežnikov sa pre HN vyjadril, že po udalostiach od marca, kedy Slovensko zažívalo politické turbulencie, sú očakávania, že orgány činné v trestnom konaní budú vyvodzovať zodpovednosť, čo dôkazná situácia oprávňuje.

„Dnes je situácia v prospech takých riešení, ktoré nebudú iritovať verejnosť a zabránia tomu, aby vyšetrovacie úkony neboli zmarené. Možno ešte pred rokom by to bolo ťažko predstaviteľné,“ uviedol.

Mesežnikov tiež porovnával situáciu s vrahom Filipínca Henryho Jurajom Hossuom, ktorý bol po prvotnom zadržaní prepustený, ale na základe silnej občianskej nevôle ho prokuratúra zadržala opäť.

HN tiež zisťovali, čo môže Kočnerovi pri vyšetrovaní najviac priťažiť: „V jeho prípade ťažko povedať, už bolo na neho vznesených veľa trestných oznámení, museli by sme poznať podrobne všetky kauzy. Myslím si však, že najdlhodobejší problém má s Pavlom Ruskom,“ vyjadril sa pre HN politológ Ján Baránek.

Odmieta, že by nejakú úlohu zohralo vyhrážanie sa Kočnera Kuciakovi.

Na otázku, či po jeho prepustení môžeme očakávať nejakú tvrdšiu protireakciu zo strany podnikateľa Baránek hovorí, že je ťažko predpovedať, čo urobí: „Na základe tej povesti, ktorú má, je inteligentný a má veci dobre premyslené. Neočakávam od neho niečo zbrklé.“

Najčítanejšie témy