4. Koľko peňazí pôjde nemocniciam?

Snímka: TASR - Pavol Zachar

Peniaze na hygienické balíčky oznámil premiér spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou pri ohlasovaní investície 30 miliónov eur do Univerzitnej nemocnice Bratislava a do ďalších nemocníc.

Peniaze by mali plynúť aj z eurofondov či z kapitálových výdavkov ministerstva.

Tomáš Drucker, exminister zdravotníctva v nedávnom rozhovore pre HN uviedol, že za jeho pôsobenia sa dohodlo každoročných 70 miliónov eur do obnovy nemocníc.

Odvolával sa tiež na zakúpenie 7 200 nových posteľných lôžok, súťaž na ne však skončila až teraz.

Spomenul aj 16 lineárnych urýchľovačov na rádioterapiu, ktoré sa zakúpili po súťaži o dve tretiny lacnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Vďaka eurofondom išlo do slovenských súkromných a štátnych nemocníc dohromady 150 miliónov eur: „Sú to najmasívnejšie investície, aké tu boli. Treba si uvedomiť, že procesy a zadefinovanie projektu nejaký čas trvajú,“ dodal.

Klimek naopak menoval viaceré problémy slovenského zdravotníctva ako zlé smerovanie zdrojov, cenotvorbu či odchody do dôchodku bez primeranej náhrady.

Čo sa týka financií na opravy nemocníc si myslí, že je to málo: „Obzvlášť, keď štátne nemocnice, ktoré to najviac potrebujú, sa k eurofondom zásluhou ministerstva v princípe ani nedostanú.“

Najčítanejšie témy