5. A čo Tomanová, Petríková, Štefanov a Janušek?

Viere Tomanovej, exministerke práce, sociálnych vecí a rodiny, sa stala v roku 2007 kritická kauza Privilégium. V tejto neziskovke pred nástupom do funkcie pracovala, neziskovka neskôr získala dvojmiliónovú dotáciu z rezortu práce aj napriek tomu, že dlhovala štátu na daniach a odvodoch.

Opozícia kritizovala aj ministerkino neodborné a nekompetentné vedenie rezortu. Odvolať sa ju pre nedostatok hlasov však nepodarilo.

Opozičné strany chceli v roku 2009 tiež odvolať vtedajšiu ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú, vinili ju totiž z pokračujúceho zlého stavu súdnictva.

Týkalo sa to aj vyhodenie sudkyne Jany Dubovcovej údajne pre vyslovenie jej názoru. Petríkovú vtedy obraňoval aj líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, odvolať sa ju tiež nepodarilo.

V roku 2009 chceli opoziční poslanci viackrát odvolať aj ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova, podobne to bolo aj pri jeho predchodcovi Mariánovi Januškovi.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku ich minulú jeseň odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody deväť a 12 rokov a udelil im aj peňažné tresty.

​Spájajú sa s kauzou nástenkového tendra ešte v roku 2007, kedy malo ministerstvo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke, ktorá sa nachádzala na ministerstve v uzavretej budove.

Štefanova prezident Ivan Gašparovič odvolal v roku 2010, Janušek o rok predtým podal demisiu po výzve premiéra Fica.

Najčítanejšie témy