4. Aké dôvody boli u Jahnátka a Počiatka?

Snímka: TASR/Michal Svítok

Ľubomír Jahnátek, exminister hospodárstva, bol prvým členom Ficovej vlády, ktorý odolal návrhu na odvolanie. Opozícia vyslovila v roku 2007 Jahnátkovi nedôveru po jeho vyjadreniach pre týždenník Trend.

Vyčítala mu názor, v ktorom obhajoval úplatky ošetriteľné v štátnych podnikoch. Jahnátek tieto dôvody odmietal. Vtedajšieho šéfa rezortu chcela opozícia odvolať už rok predtým, keď mu vyčítali nominácie kontroverzných ľudí do spoločnosti Transpetrol.

​„Musíme poukázať na to, že v spoločnosti sa dejú nebezpečné veci. Napríklad, že niekto vydáva za normálne úplatky v štátnej sfére,“ povedal vtedy šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.

Vo funkcii ho po posledných voľbách vystriedala až Gabriela Matečná.

Exminister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek bol nechceným vo vláde koncom roku 2014.

Opozícia mu vyčítala tender Národnej diaľničnej spoločnosti na firmu zabezpečujúcu platby mýta cez palivové karty, kde mali byť prispôsobené podmienky: „Boli šité na jednu firmu, ktorá túto službu prevádzkuje bez súťaže, je to firma Fleetpay," argumentoval vtedy Pavol Zajac z KDH.

​Víťazom sa stala firma Paywell, referencie jej však mala zabezpečiť prvá spomenutá. Službu ponúkala od začiatku fungovania mýta, kedy získala zákazku bez súťaže. Postup kritizovala aj Európska komisia.

Počiatka sa však odvolať tiež nepodarilo.

Najčítanejšie témy