3. Čím sa previnil Richter?

Snímka: TASR

Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter čelil odvolávaniu v apríli a septembri minulého roka. Za obomi odvolávaniami bola dôvodom kauza Čistý deň, keď mal v resocializačnom centre v Galante pracovník sexuálne zneužívať neplnoleté dievčatá. Kauza sa ťahá od leta 2016.

„Sme presvedčení, že Richter permanentne a systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a toto ohrozenie bude pretrvávať, pokiaľ nebude zo svoje funkcie odvolaný," povedala šéfka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

​Ministerstvo najprv centru neodobralo akreditáciu s odôvodnením, že sa nepreukázalo závažné porušenie zákona. Nakoniec sa kauza posunula, keď vyšetrovateľ obvinil zo sexuálneho zneužívania bývalého pracovníka Čistého dňa.

Definitívne o akreditáciu prišilo centrum tento február.

Richter bol prvýkrát na trestnej lavici odvolávania na jeseň v roku 2014 pre kauzu poradenskej firmy Star EU, ktorá zvíťazila vo všetkých súťažiach, ktorých za prvej vlády Fica zúčastnila.

Firmu mal podľa opozičných poslancov odporučiť práve Richter.

​Európska únia následne pre zvláštne čerpanie eurofondov pozastavila vyplatenie 400 miliónov eur a o dokonca 135 miliónov Slovensko až prišlo.

Richter je stále ministrom práce.

Najčítanejšie témy