2. Pre aké dôvody čelil odvolávaniu Fico?

Snímka: TASR/Martin Baumann

V septembri 2016 bola dôvodom odvolávania údajná nečinnosť v kauze Bašternák, vo februári 2017 podľa opozície zase údajné spreneverenie sa svojmu verejnému prísľubu zachovať stabilné ceny energií, kedy sa mal ľuďom otočiť chrbtom.

„Dosadil si spolu s Dankom štyridsať zbojníkov do predstavenstiev a dozorných rád energetických spoločností,“ tvrdil vtedy Igor Matovič, líder OĽaNO.

Vo vláde 2012-2016 ho odvolávali aj za vytváranie korupčného prostredia, k ďalším prípadom patrili kauzy Slovenský plynárenský priemysel (SPP), kedy opozícia vyslovila nesúhlas, aby štát kúpil celú spoločnosť SPP.

Ďalej tiež kauza emisie - pri ich predaji sa mali viaceré osoby a firmy nabaliť počas prvej vlády Fica.

Opozícia chcela Fica odvolávať aj tento marec. Podobne ako aj Kaliňák, čelil nedôvere po prevalení sa informácie o vražde. Opozícia vyčítala, že premiérovi a vláde nedôverujú a vládny kabinet stratil legitimitu.

„Robert Fico v priebehu deviatich dní, odkedy sa Slovensko dozvedelo, že sa vraciame späť do 90. rokov, odmieta vyvodiť zodpovednosť," povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

​Fico za obvinením z toho, že na vláde pracovali ľudia prepojení na taliansku mafiu videl snahu o štátny prevrat a opakoval, že ani pád vlády ani predčasné voľby nemôžu vyšetrenie tohto prípadu nijak urýchliť.

Nakoniec odstúpil sám a mimoriadna schôdza parlamentu sa nekonala.

Najčítanejšie témy