1. Ako je špeciál spojený s únosom?

Snímka: Reuters

Využitie vládneho špeciálu na únos. To je posledná kauza, ktorej čelíme na domácej, aj medzinárodnej scéne. Únos vietnamského biznismena Trinha Xuana Thanha z Nemecka sa síce uskutočnil už minulý júl, na svetlo verejnosti a médií sa však dostal až teraz, keď na stoličku ministra vnútra zasadla po Robertovi Kaliňákovi Denisa Saková.

Slovensko požičalo oficiálnej vietnamskej delegácii vládny špeciál na cestu z Prahy do Bratislavy aj z Bratislavy do Moskvy. Práve v ňom mal Trinh sedieť. Podľa Sakovej však prešla celá vietnamská delegácia riadnou policajnou kontrolou a nikto nenastupoval do lietadla s putami či pod nátlakom.

Odmietla tiež, že by naše bezpečnostné zložky spolupracovali na únose. Všetci členovia delegácie mali disponovať diplomatickými pasmi a prejsť riadnou kontrolou.

Kamerové záznamy z letiska však už neexistujú, uplynula totiž lehota, počas ktorej tieto záznamy ako letisko, tak aj ministerstvo uchováva.

Opačný názor má však nemecká strana. Denník Allgemeine Zeitung pred pár dňami vytiahol informáciu, že naše súdy sa prípadom zaoberali už minulú jeseň.

Tiež informoval, že tri dni po zmiznutí Vietnamca sa vo vládnom hoteli Bôrik stretol Kaliňák ako líder slovenskej delegácie so zástupcami Vietnamskej strany vrátane ministra bezpečnosti To Lamu. A tu svieti podozrenie.

V jeho prítomnosti sa totiž mali objaviť niektorí podozriví z únosu a pri Bôriku sa zase zjavilo to isté auto ako aj pri únose.

Vietnamci však argumentujú, že nešlo o únos, ale Trinh sa vrátil do Vietnamu z vlastnej vôle. Doma je však vinný z korupcie a zlého hospodárenia, prečo ho odsúdili na dvojnásobné doživotie. Do Berlína ušiel pred dvomi rokmi, kde žiadal aj o azyl.

Nemci incident vyšetrujú, s jedným z únoscov prebieha súdny proces. Témou bol aj pri nedávnom stretnutí premiéra Petra Pellegriniho s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Premiér pripustil, že bola zneužitá pohostinnosť Slovenska a servis, ktorý sme vietnamskej strane poskytli.

Najčítanejšie témy