3. S akým rozpočtom hospodária médiá?

Rozpočet Českej televízie na rok 2018 je 6,9 miliardy českých korún, asi 272,5 milióna eur, v prípade Českého rozhlasu je 2, 3 miliardy korún, v prepočte približne 88,2 milióny eur. Pri zrátaní oboch verejnoprávnych médií tak dostaneme čiastku asi 9,2 miliardy korún, 360 miliónov eur.

Obe médiá oproti minulému roku navýšili svoje rozpočty, ktoré sú v oboch prípadoch vyrovnané. Český rozhlas aj televízia zhodne očakávajú, že na koncesionárskych poplatkov získajú tento rok viac.

RTVS minulý rok hospodárila so stratou vyše 1,6 miliónov eur, čo je menej oproti 13 miliónom plánovaných v rozpočte 2017. Vyrovnaný rozpočet je podľa Radky Doehring, riaditeľky sekcie ekonomiky, ťažšie zostavovať. Napríklad zdroj ako zmluva so štátom nemôže byť použitý na spravodajstvo a šport. Z hľadiska príjmov a výdavkov má inštitúcia tento rok vyrovnaný rozpočet, naopak však z pohľadu nákladov a výnosov vykazuje stratu 10,7 milióna eur.

RTVS mala pôvodne tento rok hospodáriť s príjmami asi 129,5 miliónov eur, výdavky by mali byť 123,8 milióna eur. Rozpočet tak mal byť prebytkový s prebytkom 800-tisíc eur. Údaje z konca apríla však ukázali, že prebytok je vo výške 2 324 814 eur a celkové príjmy sa tak zvyšujú na 132,8 miliónov eur. Výber z koncesií na rozdiel od svojich českých susedov očakáva nižší, príjmy z reklamy by naopak mali stúpnuť.

Z porovnania vyplýva, že RTVS pracuje tento rok s rozpočtom o 227 miliónov eur menším ako české verejnoprávne médiá. Jirák si myslí, že kvalitu Českej a Slovenskej televízie je ťažké pomenovať, keďže sa každé médium líši publikom aj prostredím: „Všeobecne sa dá povedať, že kvalita výstupov skutočne závisí na objeme financií. Dobrá finančná situácia nie je zárukou kvality, ale zlá finančná situácia je zárukou nekvality.“

Česká televízia prevádzkuje šesť staníc, Český rozhlas celkovo 23. RTVS má dva televízne okruhy a deväť rozhlasových staníc.

Najčítanejšie témy