1. Ako sa financujú verejnoprávne médiá na Slovensku?

Snímka: Reuters

Príjmy Rozhlasu a televízie Slovenska tvorí úhrada za služby verejnosti v oblasti vysielania (koncesionárske poplatky), príspevok zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom, príjmy z vysielania mediálnej komerčnej komunikácie či sponzorské plnenia. Tieto a ďalšie plusové položky sú súčasťou najnovšieho Štatútu Rozhlasu a televízie Slovenska.

Najproblematickejším bodom z financovania sú koncesionárske poplatky. Ich výška je 4,64 eura a viackrát sa stala témou ako vládnych, tak aj opozičných poslancov. Zvýšiť ich v roku 2016 plánoval exminister kultúry Marek Maďarič, vláda Ivety Radičovej naopak v roku 2013 žiadala ich zrušenie.

Líder SNS Andrej Danko spomínal aj prevádzkovanie RTVS zo štátneho rozpočtu, ktorý mal minulý rok nižší schodok, ako sa predpokladalo, no hovoril aj o ich zrušení. Naposledy ich spomenula ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá ich považuje za pilier demokratického, verejnoprávneho vysielania.

Či sa však počas jej šéfovania rezortu budú zvyšovať, priamo nepotvrdila a pokrok majú priniesť až koaličné dohovory. Vládna SNS však ich zvyšovanie nepodporuje.

Generálny riaditeľ Jaroslav Rezník po svojom nástupe minulý august tvrdil, že je nespravodlivé, aby sa poplatky 15 rokov nezvyšovali.

„Ak sa nezmení systém financovania RTVS v strednodobom horizonte, to znamená v priebehu nasledujúcich dvoch-troch rokov, tak sa táto inštitúcia dostane do vážnych problémov,“ povedal na rokovaní Rady RTVS o účtovnej uzávierke RTVS za rok 2017 koncom apríla. Zvýšiť príspevok pre RTVS je súčasťou aj programového vyhlásenia vlády.

Najčítanejšie témy