1. Prečo sa podarilo ujsť Karolovi Mellovi?

S touto krajinou totiž Slovensko nemá uzavretú zmluvu o vydávaní osôb s trestným stíhaním. Na tom by nebolo nič podozrivé, keby sa Mello nepovažoval za údajného organizátora vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004.

Zorganizovať mal vtedy vraždu bývalého policajta, vrahovia však rozstrieľali auto, v ktorom sedela jeho družka so synom. A tak namiesto jednej plánovanej obete skončil incident s dvomi, „omylom“ zastrelenými.

Ešte v októbri 2010 zadržali obžalovaného Mella po rokoch skrývania sa v Poľsku a koncom nasledujúceho apríla ho eskortovali na Slovensko.

Bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ivan Šefčík vtedy skoro až zopakoval nedávne vyhlásenia súčasného policajného prezidenta, že Mella zadržali vďaka excelentnej, mravčej a vysoko profesionálnej činnosti odboru cieľového pátrania Policajného zboru.

A tu prichádza výkričník. O jeho vzatí do väzby totiž nerozhodol senát, ktorý mal, ale nepríslušný sudca. Pre Mella sa tak otvorili dvere na slobodu uľahčené tiež tým, že súd mal policajtom zakázať, aby Mella vôbec sledovali.

Spravodlivosť si však v jeho veci nedala pokoj a okresný súd sa ho opätovne pokúšal vziať do väzby, na čo však odvolací súd v máji 2011 reagoval jeho prepustením na slobodu. Mello tak mohol spokojne utiecť.

K jeho úniku mala pomôcť aj predčasná medializácia prípadu.

Vtedajšieho policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka pobúrilo, že sa o vydaní zatykača najprv potichu nedozvedela polícia: „Boli sme dohodnutí so zahraničnými partnermi z krajiny, kde bol, že akonáhle bude vydaný zatykač – ešte predtým, ako sa to on sám dozvie – im to potichu oznámime a oni ho chytia,“ povedal vtedy pre HN.

Najčítanejšie témy