5. Zostane Gašpar na svojom poste?

Snímka: TASR/Michal Svítok

Apropo, požiadavka odchodu Gašpara z prezidentskej stoličky bola témou aj protikorupčných protestov, a tak zavírili vlnou nenávisti voči nemu ešte pred odhalením vraždy Jána Kuciaka s priateľkou. Téme sme sa venovali aj tu.

Názory politických lídrov sa však líšia. Prezident Andrej Kiska hovorí podobne ako vymenovaniu Jozefa Ráža na post ministra vnútra aj ďalšiemu pôsobeniu Gašpara vo funkcii jasné nie.

Zopakoval to aj po vymenovaní novej vlády Petra Pellegriniho. Kiska sa mal na potrebe zmien vo vedení polície zhodnúť s novým šéfom rezortu vnútra Tomášom Druckerom.

Od neho však jednoznačné slová podporujúce odchod Gašpara z funkcie ešte neodzneli.

S Gašparom sa síce chce stretnúť čo v najkratšom čase, ešte však nevie, koho odvolá a koho ponechá vo funkcii. „Som pripravený na dôraznosť a konzekventnosť, aj personálnu. V priebehu dní sa ma pýtajte, k čomu prichádzam," uviedol.

Už bývalý minister vnútra Kaliňák, má však názor jasný. Gašpar by mal podľa neho vo funkcii jednoznačne ostať. „Musíte rozlišovať politickú zodpovednosť, ktorú som ja vyvodil a policajti nevyvodzujú politickú zodpovednosť, to je nedemokratické.

Policajti odchádzajú vtedy, keď porušia zákon, pokiaľ si dobre pamätám, pán Gašpar ho neporušil," zneli Kaliňákove slová na jeho obranu.

A čo na to Gašpar? Donedávna ešte tvrdil, že o jeho policajnej rozlúčke rozhodne minister vnútra. Tým bol vtedy však ešte Kaliňák a či súčasné politické zemetrasenia nejak ovplyvnili jeho názor, sa zatiaľ nevie.

Najčítanejšie témy