1. Aké prešľapy má za sebou polícia s Rómami?

Podľa polície išlo o plánovanú pátraciu akciu, počas ktorej zasahovalo vyše 60 policajtov. Tí následne predviedli 15 osôb. Pri razii sa zranilo vyše 30 Rómov.

Ústavný súd minulý október zamietol sťažnosť na brutalitu policajtov počas spomenutej razie s odôvodnením, že polícia neprekročila svoje právomoci.

Ďalšia negatívna nálepka pre políciu patrí aj za zásah vo Vrbnici v apríli 2015, kedy sa podľa starostu obce zranili viacerí Rómovia.

A obyvatelia zase hovorili o neprimeranom zásahu polície. Voči policajtovi, ktorí bol na čele zásahu, vzniesla inšpekcia ministerstva vnútra trestné oznámenie.

Odvtedy sa objavili viaceré informácie o fyzickom násilí policajtov voči Rómom. Jedna z tch aktuálnejších bola napríklad v obci Zborov v okrese Bardejov minulý apríl. Policajti boli údajne neobjektívni a pri zásahu nebrali ohľad na to, či je vôbec nejaký Róm agresívny.

Zásah si vyžiadal lekárske ošetrenie troch ľudí. Kaliňák vtedy pochválil policajného prezidenta za to, že video zo zásahu postúpil na policajnú inšpekciu. Voči incidentu vystúpila aj ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo výročnej správe.

Najčítanejšie témy