3. V čom sa pochybilo pri eurofondoch?

Snímka: TASR/Michal Svítok

Očakávaná letná uhorková sezóna sa pre školstvo nekonala. Paľba kritiky smerovala na ministra Petra Plavčana pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie.

Vlnu nespokojnosti vyvolali univerzity. Rektori napísali ministrovi otvorený list, v ktorom ho kritizovali za to, že ani jedna škola nezískala peniaze z výzvy na Dlhodobý strategický výskum. Kontroverzný bol aj výber hodnotiteľov.

Boli medzi nimi totiž stranícki nominanti alebo ľudia, ktorí neboli odborníkmi na oblasti, ktoré mali posudzovať. Dokonca sa objavili aj podozrenia z konfliktu záujmov - niektorí hodnotitelia mali posudzovať projekty v tej istej skupine, v akej súťažili aj oni sami.

Minister problematické výzvy stopol a volal po ich preverení. Dohra skončila až na európskej úrovni, keď Európska komisia pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva. Rezort tiež nemohol podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií.

Koalícia nakoniec prišla s novými pravidlami pre čerpanie eurofondov, ku ktorým patrilo napríklad to, aby sa hodnotitelia žrebovali elektronicky či verejné prezentovanie projektov.

Najčítanejšie témy