2. Ako sa koalícia zmenšila o jedného člena?

Šéf strany Sieť Radoslav Procházka
Snímka: Snímka: TASR/M. Baumann

Procházka už v auguste nechcel kandidovať za predsedu strany a na líderskú stoličku si zasadol vtedajší minister dopravy Roman Brecely. Procházka sa následne vzdal nielen mandátu v parlamente, ale aj členstva v Sieti. Päť poslancov za Sieť si zvolilo svoj nový politický domov v strane Most-Híd a Sieti v parlamente zostali iba dvaja poslanci. Zvyšní traja členovia koalície tak preto začali rokovať o ďalšom postupe.

V máji Procházku v krokoch smerom zo strany nasledoval aj Brecely a koaliční partneri sa definitívne dohodli na zúžení sa na trojkoalíciu. Rezort dopravy prešiel pod Most-Híd a na jeho čelo sa posadil Árpád Érsék. V septembri 2016 lídri strán podpísali novú koaličnú zmluvu.

„Som presvedčený, že dnešný podpis koaličnej zmluvy je prejavom záujmu troch strán pokračovať v stabilnej demokratickej vláde.Politická stabilita je veľmi dôležitá,“ zastával názor premiér Robert Fico.

Obhajoval vtedy, že vláda za prvé mesiace od volieb ukázala profesionalitu a proti koalícii neexistuje žiadna iná alternatíva. „Urobíme všetko preto, aby táto vládna zostava vydržala celé volebné obdobie,“ dodal.

Podobný názor zastával aj líder Mostu Béla Bugár: „Pre Most-Híd je to výzva, ako využiť potenciál nových členov nášho klubu. Vznikla trojkoalícia, ktorá stojí za Programovým vyhlásením vlády, zabezpečuje stabilitu a naplnenie Ústavy Slovenskej republiky.“

Tretí koaličný líder Andrej Danko za SNS bol hrdý z tohto pokroku a na zoskupenie lídrov a vyzdvihoval našu devízu mať vlastný štát.

Na čele sa odvtedy vymenili ešte dvaja predsedovia, Marek Čapek a Ivan Zuzula. Strana nemá v parlamente už žiadnych poslancov a defacto neexistuje.

Najčítanejšie témy