1. Čo ukázali posledné parlamentné voľby?

Po voľbách 2016 sa v jednej koalícii stretli strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. V januári toho roku pritom líder strany Radoslav Procházka jasne deklaroval, že spolupráca so Smerom je nemožná. Stranu považoval za najväčšiu hrozbu a Sieť umiestňoval na opačný koniec politickej škály.

Rovnaký názor zastával ešte aj ďalšie mesiace pred voľbami, až nastalo kruté precitnutie sa do povolebnej reality. Sieť totiž získala iba 5,5 percent hlasov, a tak tesne prekročila hranicu vstupu do parlamentu. Bolo to nepomerne menej, ako im nahrávali prieskumy s vyše 13 percentami.

Za účelom sformovania koalície si za jeden stôl sadol Procházka aj s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Procházka sa však nakoniec rozhodol rozprestrieť svoj červený koberec k dverám do koalície so svojím bývalým úhlavným nepriateľom Smerom, a vytvorili tak koalíciu štyroch strán.

„Je pre nás dôležitejšie presadiť náš program alebo zostava, v akej ho budeme presadzovať? Máme dve možnosti a pritom na ani jednu sme neboli pripravení,“ napísal vtedy v liste spolustraníkom Procházka.

Pre zblíženie sa so Smerom vystúpili zo Siete viacerí poslanci ako Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková či Simona Petrík. Beblavý chce v najbližších parlamentných voľbách zabojovať s politickým subjektom Spolu.

Najčítanejšie témy